I Finland har vi har ett bra arrangemang som sköter upphovsrättsliga tillstånd för skolor och läroanstalter centraliserat. Med anslag som anvisats i budgeten skaffar staten dessa tillstånd centraliserat via Utbildningsstyrelsen till stöd för undervisningen inom småbarnspedagogiken, den grundläggande utbildningen samt i gymnasier, yrkesläroanstalter och inom den grundläggande konstundervisningen.
Denna tillståndshelhet som staten köper gör det möjligt att använda material som skyddas av upphovsrätten i många olika situationer inom undervisningen. Läraren kan till exempel berika sin undervisning genom att kopiera en aktuell artikel i en tidning, ett utvalt avsnitt i en fackbok eller en bra infograf på nätet samt visa tv-program som stöd för undervisningen under lektionen.
Verk används mycket på det här sättet inom undervisningen. Till exempel inom småbarnspedagogiken, grundskolorna, gymnasierna och yrkesläroanstalterna uppgår kopiering som omfattas av tillstånd till cirka 188 miljoner sidor i både pappersform och digital form per år.
Tv-program eller filmer i undervisningsbruk visas uppskattningsvis totalt 1,8 miljoner gånger under året inom småbarnspedagogiken, grundskolorna, gymnasierna och yrkesläroanstalterna.
Lösningen med centraliserat anskaffade tillstånd ger fördelar i skolornas vardag
Centraliserat anskaffade användningstillstånd underlättar skolornas vardag, då varje lärare eller läroanstalt inte behöver skaffa tillstånd separat, utan staten sköter dem centraliserat för undervisningen. Användningen av upphovsrättsskyddat material är viktig för en högklassig undervisning, och staten har velat göra det så enkelt som möjligt för skolorna och läroanstalterna.
Centraliserat anskaffade tillstånd tryggar också en jämställd och likvärdig ställning för alla lärare och elever i hela landet, oberoende av kommunens eller läroanstaltens storlek eller ekonomiska situation. Det här är en bra sak. Motsvarande arrangemang finns också i våra grannländer Norge och Sverige.
I sista hand handlar anskaffningen av tillstånd om att upphovsrättsskyddat material inte kan användas utan rättsinnehavarnas samtycke. Inom den kreativa branschen grundar sig inkomsten på upphovsrätten och inkomsterna från den. För rättsinnehavarna – upphovspersoner, utövande konstnärer och förläggare – är det fråga om en ersättning som enligt lag hör till dem för användningen av verken de skapat.
Lösningen behöver medel för att fungera även i framtiden
Lösningen med centraliserade tillstånd är nu i fara, eftersom anslaget inte har följt med i tiden. Anslaget är otillräckligt av följande tre orsaker:
- För det första har statens anslag för inköp av tillstånd varit detsamma i flera år, och det har aldrig indexjusterats. Till exempel åt inflationen på 2020-talet upp 20 procent av ersättningen, vilket innebär att den ersättning som rättsinnehavarna, det vill säga upphovspersonerna och förläggarna, fått har sjunkit med samma belopp, medan användningen av verken ändå ligger på samma nivå. Anslaget bör alltså höjas avsevärt för att enbart ta hänsyn till effekterna av inflationen.
- För det andra har användningen av AI blivit en del av skolvärlden. Både lärare och elever matar i sina promptar in upphovsrättsskyddat innehåll skapat av andra i AI-verktyg. Enligt en samnordisk utredning som genomfördes våren 2025 hade 15–33 procent av de finländska lärarna, beroende på skolnivå, laddat upp material som andra hade skapat under den senaste månaden till ett AI-verktyg. Att lära barn och unga att använda AI är viktigt för att säkerställa den nationella konkurrenskraften i framtiden, men att mata in verk i AI kräver rättsinnehavarnas samtycke.
- Den tredje orsaken är att samma anslag också används för att köpa tillstånd för kopiering inom statsförvaltningen. Inte heller denna del av anslaget beaktar kopiering till AI-verktyg, även om anvisningarna för den offentliga förvaltningen uppmuntrar till användning av AI-verktyg och även i övrigt till att använda AI i arbetet. Som ansvarig aktör bör staten skaffa upphovsrättstillstånd för denna verksamhet, och detta tillstånd har en prislapp.
I april fastställs ramarna för de offentliga finanserna för 2027–2030. Vid ramförhandlingarna ska tillräckliga anslag reserveras för centraliserad anskaffning av upphovsrättstillstånd.
En höjning av anslaget är nödvändig för att det ska vara möjligt att använda innehåll på ett lagenligt och ansvarsfullt sätt i undervisningen på ett jämlikt sätt i hela Finland. På så sätt stöds också regeringsprogrammets mål om att förbättra kvaliteten inom utbildningen och livskraften inom det kreativa arbetet i Finland.
Sanna Haanpää
Styrelseordförande för Kopiosto och verksamhetsledare för Finlands facklitterära författare rf
Foto: Ville Lehvonen
